Ölümünün 100. yılında Ömer Seyfettin isimli konferans düzenlendi

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından 6 Mart 2020 tarihinde “Vefatının 100. Yılında Ömer Seyfettin” isimli bir konferans düzenlendi.
Bu haber 2020-03-09 14:43:09 eklenmiş ve 7457 kez görüntülenmiştir.

Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Maksut Yiğitbaş’ın konuşmacı olarak katıldığı ve Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen konferansa Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadir İlhan, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Yiğitbaş: “Hikâyeciliği ile Bilinen Ömer Seyfettin’in 88 Adet Şiiri Bulunmaktadır”

            Konuşmasının başlangıcında Ömer Seyfettin’in hayat hikâyesinden kesitler sunan Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Maksut Yiğitbaş, Seyfettin’in Türk hikâyeciliğinin en bilinçli hikâyecisi olduğunu ve vefatının 100.yılında kendisinin pek bilinmeyen şair yönüyle incelemek istediklerini ifade etti. Seyfettin’in Yeni Lisan dergisinde yazdığı hikâyelerin dilinin hala eskimediğini kaydeden Yiğitbaş, Seyfettin’e bu açıdan bakıldığında Yeni Lisan anlayışında ne denli başarılı olduğunun kolaylıkla anlaşılabileceğini söyledi. Hikâyeciliği ile bilinen Ömer Seyfettin’in 88 adet şiirinin olduğunu ve müstear isimle yazdığı ama bilinmeyen pek çok şiiri de bulunduğun belirten Yiğitbaş, bu şiirlerin gün yüzüne çıkarılmasının Türk Edebiyatı açısından önemli olduğunun altını çizdi.

Yiğitbaş: “Melankoli, Hayal, Estetizm ve Musiki Seyfettin’in Şiirlerinde Ön Plandadır”

            Ömer Seyfettin’e göre milli kimlik ve milli bilincin milletlerin yaşayabilmesinde temel şartolduğunu ve Seyfettin’in bunu eserlerine yansıttığını anlatan Dr. Öğr. Üyesi Maksut Yiğitbaş, Seyfettin’in silah ve nutuk yerine kalemin ve fikrin gücüne inandığını kaydetti. İyi bir sone şairi olan Seyfettin’in 88 şiirinin 53’ündesone tarzının etkilerinin görüldüğünün altını çizen Yiğitbaş sözlerine şu şekilde devam etti: “Ömer Seyfettin son şiiri “Yol” dahil olmak üzere şiirlerinin birçoğunu sone tarzında ve 4+4+3+3 formunda yazmıştır. Şiirlerinde melankoli başta olmak üzere hayal, estetizm ve musiki yer almaktadır. Sanatını besleyen bu düşüncelere şiirlerinde bazen doğrudan bazen de dolaylı biçimde değinir. Yazdığı bu şiirlerde Edebiyat-ı Cedideakımının özel de ise Tevfik Fikret’in etkisi altındadır. Bu etkileşime bağlı olarak da şiirlerinde melankoli ön plana çıkar. Hikayelerinde kimlik inşası ön planda olan Seyfettin’in şiirlerinde ise hüzün yani devrin duygusu hakimdir.” dedi.

            Program sonunda Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadir İlhan, Dr. Öğr. Üyesi Maksut Yiğitbaş’a günün anısına katılım belgesi ve çiçek verdi.

ETİKETLER : Ömer Seyfettin Kırşehir Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Kırşehir Express Gazetesi
© Copyright 2013 Kırşehir Express Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Şiddet
Asayiş Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol
Kırşehirspor
SİYASET
Siyasi Açıklamalar
MHP Haberleri
CHP Haberleri
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi