UĞUR MUMCU OLSAYDI NE DERDİ?

24 Ocak 1993'te Ankara’da Karlı Sokak'taki evinin önünde arabasına konan C-4 tipi plastik bombanın patlaması sonucu yaşamını yitiren Kırşehirli gazeteci hemşehrimiz Uğur Mumcu için yapılan anıt nerede?
Bu haber 2020-01-23 10:26:57 eklenmiş ve 9323 kez görüntülenmiştir.

 

 

UĞUR MUMCU BASIN ANITI ADININ BASIN ANITI OLARAK DEĞİŞTİRİLDİĞİNE DAİR BİR KARAR VAR MI, BÖYLE BİR KARAR ALINDI MI, ALINDIYSA NEREDE ALINDI VE DEĞİŞTİRİLDİ? KIRŞEHİR KAMUOYU AÇIKLAMA BEKLİYOR!


 

24 Ocak 1993'te Ankara’da Karlı Sokak'taki evinin önünde arabasına konan C-4 tipi plastik bombanın patlaması sonucu  yaşamını yitiren Kırşehirli gazeteci hemşehrimiz Uğur Mumcu için dönemin Kırşehir Belediye Başkanı Cahit Gürses Başkanlığında 04.02.1993 tarihli Kırşehir Belediyesi Belediye Meclisi toplantısında alınan kararlar içerisinde Belediye Meclis üyeleri Kemal Köksal, Alay Akbaş ve Ali Öksüz’ün verdikleri önerge ile gündeme alınan ve oybirliği ile kabul edilen ve Başkan Gürses tarafından okunarak kayda alınan önergede şu ifadeler yer almıştı:

 

            “Basın şehidimiz olan Uğur Mumcu’nun Kırşehirli olması, Türk basınında inceleme, araştırma, örnek yazarlığı ile geniş halk kitlelerine ulaşan merhum Uğur Mumcu’nun bir parka veya bir tesise isminin verilerek ebedileştirilmesini ve Meclise sunulmasını saygıyla arz ederiz” dendiğini bildirdi, “bu önergeden önce ben sizler adına basına bilgi vermiştim, Yenice Mahallesi ile Kılıçlı köprüsü kısmına Uğur Mumcu için anıt veya isim verileceğini bildirdi, oya arzetti, oybirliği ile kabul edildiğini bildirdi.”

            Ve gelinen noktada 4Temmuz 2019 tarihindeki Kırşehir Belediyesi Meclis toplantısında CHP Belediye Meclis Üyesi Seçkin Kolukırık “Basın Anıtı”nın isminin “Uğur Mumcu Basın Anıtı” olarak değiştirilmesi hakkında önerge vermiş ve konuyla ilgili haber Kırşehir Express gazetesinde “Belediye Meclis Üyesi Seçkin Kolukırık'tan Uğur Mumcu önergesi” başlığıyla halkın bilgisine sunulmuştu.

 

            Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu'nun okuduğu 04.07.2019 tarihli önergede de şu ifadeler yer almıştı:

 

            “Basın Anıtı” nın isminin “ Uğur Mumcu Basın Anıtı” olarak değiştirilmesi

            5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 18. Maddesine göre “Meydan, cadde, sokak, park, tesis ve benzerlerine ad vermek; mahalle kurulması, kaldırılması, birleştirilmesi, adlarıyla sınırlarının tespiti ve değiştirilmesine karar vermek; beldeyi tanıtıcı amblem, flama ve benzerlerini kabul etmek” belediye meclisi görev ve yetkileri arasındadır.


            Bu bağlamda; Şht. Üsteğmen Keramettin Gök Bulvarı, Dr. Sadık Ahmet Bulvarı ve Hacı Bektaşi Veli Bulvarı kesişiminde bulunan, ismi Uğur Mumcu Anıtı iken, Basın Anıtı olarak değiştirilen anıtın isminin yeniden “ Uğur Mumcu Basın Anıtı” olarak değiştirilmesini önermekteyim.

            5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 21. Maddesine göre önerinin gündeme alınmasını, gündeme alınması halinde kabulü için oylanmasını saygılarımla arz ve talep ederim."      

             4 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen Kırşehir Belediyesi Meclisi Toplantısında gündem dışı söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Seçkin Kolukırık “Basın Anıtı”nın isminin “Uğur Mumcu Basın Anıtı” olarak değiştirilmesi hakkında verdiği önergenin bir sonraki toplantıda görüşülerek oylanması kararlaştırılmıştı.

           Ve Ağustos 2019 tarihinde yapılan Belediye Meclisi toplantısında söz konusu önerge 17’ye karşı 12 oyla reddedilmiş ve bu haber de yine Kırşehir Express gazetesinde, 1 Ağustos 2019 tarihinde, “Uğur Mumcu adı kimleri neden rahatsız etti?” manşetiyle Kırşehir kamuoyunun bilgisine sunulmuştu.

            30 yıl öncesinden ülkemize büyük sıkıntılar çektiren terör örgütlerini ifşa eden ve 24 Ocak 1993 yılında terör örgütlerince katledilen hemşerimiz gazeteci Uğur Mumcu’nun isminin yeniden Kırşehir Basın Anıtına verilmesi önerisi 2019'da komisyonda kabul görülmüşken Meclis Toplantısında Ak Parti ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla reddedilmişti. Oylamada 17 kabul, 12 oy red ve bir de çekimser oy vardı.


           24 Ocak’ta aramızdan ayrılan Kırşehirli gazeteci hemşehrimiz Uğur Mumcu’yu saygıyla anıyor ve konuyu okurlarımızın bilgisine sunuyoruz.

 

 

 

ETİKETLER : uğur mumcu kırşehir basın anıtı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Kırşehir Express Gazetesi
© Copyright 2013 Kırşehir Express Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Şiddet
Asayiş Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol
Kırşehirspor
SİYASET
Siyasi Açıklamalar
MHP Haberleri
CHP Haberleri
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi