Başkan Ekicioğlu son noktayı koydu: Ahilik'in merkezi Kırşehir'dir!

Belediye Başkanı Ekicioğlu: Biz işimize bakıyoruz, Ahilik kutlamalarının dünyanın her yerinde yapılmasından yanayım!
Bu haber 2019-12-10 12:27:26 eklenmiş ve 8723 kez görüntülenmiştir.

Aralık ayı Belediye Meclis Toplantısında bir Belediye Meclis Üyesinin Ahilik Kutlamalarının Konya'ya alınmasıyla ilgili olarak sosyal medyada ve bazı yayın organlarında haberlerin yar aldığını belirterek Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu'nun bununla ilgili bir açıklama yapmasını istemesinin ardından konuşan Ekicioğlu "Doğru değil!" diyerek şu açıklamada bulundu:

            "Doğru değil, çünkü yanlış bilgi. Ahilik kutlamalarıyla ilgili basından beni de telefonlar aradılar böyle bir şey var mı, diye. Biz işimize bakıyoruz. Cumhuriyet tarihinin ilk külliyesi Kırşehir'de yapılıyor. Hatta Adalet ve kalkınma Partisi iktidarı döneminde yapılıyor. Konya da bir fuar ve sempozyum düzenliyor, Ahilik ilkelerinin felsefesini anlatmak için. Bana İstanbul'dan adı Ahilik Derneği olan bir dernek geldi ve Türkiye'de Ahilik adını kullanan çok sayıda dernek kurulmuş. Oysa bizim Ahiliğin ana temeli Kırşehir'dir ve esnaf odalarıdır. Ahilik Araştırma Merkezi var, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi var, Kırşehir Belediyesi bu konuda geçmişe baktığımızda çok tecrübeli. Böyle bir fuar var, ve Ahilik kutlamalarının dünyanın her yerinde yapılmasından yanayım. Biz iş dünyasını ve özelikle TOBB'bu işin içine soktuklarında biz yönetimdeydik. Bırakın ulusalı, uluslararası alana taşımak gerektiğini düşündüm. yapılabilir, güzel, doğru ama sıkıntı şurada Konya Büyükşehir Belediyesi'nin "merkez burası" demesi biraz sıkıntı yarattı ve yanlış algılara sebebiyet verdi. Siyasiler de bunu böyle yanlış anladı ve Ama Muhalefet Partisi Genel Başkanı'na kadar gitti bu, milletvekillerine kadar gitti.

            Biz hep söyledik dedik, Ahiliğin merkezi Kırşehir'dir. basında da böyle açıklama yaptım. Bizi o yukarıdaki siyaseti bilmiyoruz. Ama böyle bir çalışmaya da Nevşehir'i çağırıp da Kırşehir'i çağırmamak; İstanbul'u çağırıp da Kırşehir'i çağırmamak; ahlakını öğretmek anlamında Ahi Evran'ın torunları olarak bizleri de çağırsalardı biz de gider ve Konya'da bunu anlatırdık. Ancak bize bir davet falan da gelmedi, Konya'ya gitme diye bir şey de yoktur. 2008 yılında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve çıkan yasaya göre Ahiliğin merkezi Kırşehir'dir. 81 ilde de her yıl kutlanmaktadır ve bundan sonra da kutlanacaktır. Bu bir yanlış anlamadır. ben de bu vesileyle basına açıkladığım görüşlerimi Belediye Meclisim ile paylaşıyorum."

ETİKETLER : Selahattin Ekicioğlu Kırşehir Belediye Başkanı Ahilik
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Kırşehir Express Gazetesi
© Copyright 2013 Kırşehir Express Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Şiddet
Asayiş Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol
Kırşehirspor
SİYASET
Siyasi Açıklamalar
MHP Haberleri
CHP Haberleri
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi