Kırşehir UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'nda

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na ilimizin de müzik alanında dâhil olması için Belediye Başkanlığınca yapılan başvuru olumlu sonuçlandı.
Bu haber 2019-11-01 11:37:45 eklenmiş ve 7982 kez görüntülenmiştir.

Kırşehir Valiliği ve Ahiler Kalkınma Ajansı iş birliği ile UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na ilimizin de müzik alanında dâhil olması için Belediye Başkanlığınca yapılan başvuru olumlu sonuçlandı.

            Konuyla ilgili açıklama yapan Vali İbrahim Akın, ilimizin Yaratıcı Şehirler Ağına dahil edilmesi Kırşehir’in sahip olduğu zengin müzik kültürünün UNESCO tarafından tescili anlamına geldiğini söyledi.

            Kırşehir’in, müzik alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Türkiye’den dahil olan ilk şehir olduğunu ifade eden Vali İbrahim Akın; “Kırşehir Belediye Başkanlığınca hazırlanan Kırşehir’in müzik alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dahil edilmesine yönelik başvurusu, 2019 yılı Nisan ayında toplanan ve Başkanlığımda gerçekleştirilen AHİKA Yönetim Kurulu toplantısında gündeme alınarak desteklenmesi kararı alınmıştı. Bu karar doğrultusunda, ilgili kurumların görüşleri alınarak ilimizin tarihsel olarak müzikle iç içe oluşu ile abdallık ve bozlak geleneğinin şehre bıraktığı kültürel miras, yerel ve ulusal anlamda tanınan müzik üstatlarını kapsayan bilgileri içeren başvuru 2019 yılı Haziran ayı sonunda UNESCO’nun ilgili birimine iletilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda Türkiye’den UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dâhil olan iki ilden birisi Kırşehir olmuştur. Afyonkarahisar gastronomi alanında ağa dâhil olurken, Kırşehir ise müzik alanında ağa kabul edilen ilk şehir olmuştur. İlimizin müzik alanında tescillenmesinin kaynağı olan Muharrem Ertaş’ı, Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ı, Hacı Taşan’ı, Çekiç Ali’yi ve bu kültüre katkı sağlayan tüm ozanlarımızı saygı ile yâd ediyorum,” dedi.

            Başvurunun kabulü ile Kırşehir’in sahip olduğu müzik kültürünün ve şehrimizin daha da bilinir hale geleceğini ifade eden Vali Akın projeyi hazırlayan Kırşehir Belediye Başkanlığına, AHİKA çalışanlarına ve destek veren herkese teşekkür etti.

ETİKETLER : UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Kırşehir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Kırşehir Express Gazetesi
© Copyright 2013 Kırşehir Express Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Şiddet
Asayiş Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol
Kırşehirspor
SİYASET
Siyasi Açıklamalar
MHP Haberleri
CHP Haberleri
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi