Öztürk: Esnaf vergi ve SGK affı bekliyor!

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk döviz fiyatlarında meydana gelen dalgalanmalar ve zamlar nedeniyle küçük esnafın zorda olduğunu söyledi.
Bu haber 2019-10-08 15:24:36 eklenmiş ve 7767 kez görüntülenmiştir.

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk döviz fiyatlarında meydana gelen dalgalanmalar ve zamlar nedeniyle küçük esnafın zorda olduğunu söyledi. Öztürk açıklamasında şunları ifade etti:

            "Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik durgunluk, döviz fiyatlarında meydana gelen dalgalanmalar, ardı ardına yapılan zamlar sebebiyle ekonominin belkemiğini oluşturan küçük esnaf ve sanatkârların günü kurtarma gayreti içerinde mücadele veriyor. Zor durumdaki esnafımız için Vergi ve SGK başta olmak üzere geniş kapsamlı yapılandırma programı başlatılmalı."

            Hayat pahalılığı, vatandaşlarımızın büyük bir bölümünün borçlu olması, piyasalardaki durgunluk nedeniyle iş yapmakta zorlanan esnaf ve sanatkârın zor günler geçirdiğini vergisini, Bağ-Kur Primini ve yanında çalıştırdığı işçisinin sigorta primlerini ödeyemediğini ifade eden Kırşehir ESOB Başkanı Bahamettin Öztürk;  "15.000 – 20.000 TL  gibi kısıtlı bir sermaye ile faaliyetini sürdüren esnaf ve sanatkarımız  yüksek Bağ-Kur ve S.S.K primini ödemekte zorlanmaktadır. 10 yıllık bir esnaf; bugün itibari ile aylık 900 TL, yıllık 10.800 TL Bağ-Kur primi ödemektedir. Ayrıca; esnaf ve sanatkar yanında çalıştırdığı  işçiye  SGK. primi ile birlikte  aylık 3.000,00 TL, yıllık 36.000,00 TL  ödemektedir. Bunlara birde diğer vergiler, işyeri kirası ve evinin geçimi için ihtiyaç duyduğu ücretler eklendiğinde büyük rakamlar ortaya çıkmaktadır. İşyerinin haricinde başka bir gelir kaynağı olmayan küçük esnaf ve sanatkar kesimi siftahsız dükkan kapattığı günler arttıkça bu ödemelerini yapmakta zorlanmakta, hatta bir çoğunu ödeyemeyerek, borçlu duruma düşmektedir. Bu yüzden Bağ-kur ve SGK prim oranlarında esnafımızı destekleyici bir indirim yapılmalı, özellikle esnafın yanında çalışan işçinin sigorta primi devlet tarafından karşılanmalıdır." dedi.

            Öztürk açıklamasının devamında; "2018 Yılı mayıs ayında yapılandırmadan yararlanan esnaflarımız iş yapamaması sebebiyle taksitlerini ödeyememiş ve yapılandırmaları bozulmuştur. Geçmiş dönemlerde çıkarılan borç yapılandırmalarında  bazı idari para cezaları kapsama alınmadı. Yeni yapılandırmada cezaların hepsi dahil olacak şekilde kamuya olan tüm borçlar kapsama alınmalı. Esnafımız bir an önce borcundan kurtulmak, devlete yük olmamak istiyor. Vade en az 60 aya çıkmalı ve faizler geçmiş dönemlere göre düşük tutulmalı" dedi.

            Vergi ve SGK borçlarını ödemekte zorlanan esnafın çok zor bir dönemden geçtiğini ve yeni bir yapılandırma beklentisi içerisine girdiğini belirten Öztürk, esnafa verilecek bir yapılandırma müjdesinin ekonomiye de olumlu etkileri olacağını söyledi.

ETİKETLER : Bahamettin Öztürk KESOB Kırşehir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket

Kırşehir Express Gazetesi
© Copyright 2013 Kırşehir Express Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Şiddet
Asayiş Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol
Kırşehirspor
SİYASET
Siyasi Açıklamalar
MHP Haberleri
CHP Haberleri
AKP Haberleri
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
Eğitim Haberleri
Milli Eğitim
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi